Tublid käijad nautisid tormihoiatuste kiuste Sinimägedes ülemaailmset käimispäeva

06. oktoober 09

Kes vähegi eelmise nädala uudiseid luges või kuulas, mäletab kindlasti, et pühapäevaks lubas ilmajaam edelatormi – pidevat vihma, sekka lörtsi, tuuleiile ja muud ühe tõelise sügistormi juurde kuuluvat. Tuleb tunnistada, et ka korraldajaid tegi see pisut murelikuks, kuna teadsime, et 15 km rajast kulgeb mööda mereäärt. Pika kaalutlemise tulemusel otsustasime siiski, et trotsime kõiki võimalikke ilmaolusid ning sõidame Sinimägedesse.

Olime juba arvestanud, et peame kogu hommikul keedetud hernesupi ise ära sööma ja järgmised kaks päeva liitrite kaupa teed jooma, kuid meie suureks rõõmuks kogunesid Sinimägede muuseumi platsile ka kuus vaprat elamusretkelist ning mõned minutid pärast kella ühte pärastlõunal asusid üheksa matkaselli teele. Tuul oli küll tugev, kuid taevaluugid olid kinni ning matkaliste näod vägagi entusiastlikud.

 

Esimene peatus oli Sinimägede vaatlustorn, kust avanes kaunis vaade üle sügiskirjude metsatukkade rannikuni – paistsid nii Sillamäe sadama kraanad kui ka kõrgustesse kerkivad Narva Elektrijaamade punavalged korstnad. Järgmiseks kiigati sisse ka mäeküljes asuvatesse punkritesse, mis olid kasutusel Sinimägede lahingus II maailmasõjas. Just see lahing, mis toimus 65 aastat tagasi oligi põhjus, miks otsustasime seekordse retke just selles kandis teha. Wikipedia andmetel oli Sinimägede lahing kõige verisem lahing, mida Eesti pinnal kunagi peetud. Lahingu tulemusena peatati Nõukogude pealetung kogu Eesti vallutamiseks. See võimaldas umbes 100 000 eestlasel põgeneda Läände ning aitas kindlustada Soome lõunarinnet, mistõttu Soome sai sõjast iseseisvana väljuda. 

Sinimäed jäid seejärel seljataha ning suund võeti mere poole. Ilm oli endiselt sügisene, kuid kardetud tormist polnud juttugi. Aegajalt liikus üle mere ka vihmahoogusid, kuid meie kõndijatel oli kõik niivõrd täpselt ajastatud, et alati suudeti täpselt vihma eest ära kõndida. Selliseid loodusvaateid nagu sel retkel nähtud sai, mäletavad matkalised kindlasti veel kaua – ühel ja samal hetkel võis enda ees näha tumetumesinise taeva taustallaia vikerkaart, seljatagant paistis päike ning kõrval mere peal liikus vihmasabin hämmastava kiirusega.

Pika rannalõigu järel tutvuti veel ka Narva-Jõesuu omapärase arhitektuuri ja vaatamisväärtustega ning mõnusalt veedetud nelja tunni ja kolmeteistkümne minuti pärast jõudsid naerusuised ning rahulolevad retkelised Narva jõe äärde, et kostitada ennast ausalt välja teenitud hernesupiga. Rõõm oli tõdeda, et kõik osalejad said meeldiva elamuse ning juba lepiti kokku, et kohtutakse järgmisel lumeetapil Pandiveres.

Ülemaailmse käimispäeva raames toimus üle Eesti kokku kuus käimisüritust. Sinimägede retk oli neist vaieldamatult kõige karmim ning seetõttu polegi esmapilgul väiksena tunduv osalejate arv enam nii väike.

 Fotod Sinimägede retkest leiate siit.

{youtube}HjYhNI9NlEY{/youtube}

Video ülemaailse käimispäeva tähistamisest Eestis.