Sügisspartakiaadi raskeim ala võttis firmasportlased hingetuks mõne minutiga
My Fitness Viru spordiklubi seinte vahel anti reedel hoog sisse sõudeergomeetritele ja üheskoos läbisid võistlejad üheksa tunni jooksul kokku 73 000 meetrit. Kõige kiiremini ehk ajaga 3:09,4 sai oma osaga hakkama Markus Ritson (Orkla Eesti AS). M40 klassis polnud vastast Henri Kaarmal (Swedbank), kes seljatas 1000 m ajaga 3:11,8.
Naiste arvestuses läks säravaim medal Laina Mesila-Kaarmannile (Orkla Eesti AS) ja N40 klassis Jaanika Partsile (Elisa Spordiklubi). Mõlemad läbisid distantsi kolme minuti ja 41 sekundiga, kuid Jaanika suutis Lainat siiski nelja sajandikuga võita.
Laina Mesila-Kaarmannile sai viimases sõudmisvoorus osaks enneolematu tiimikaaslaste toetus, eriti suure innuga elati kaasa viimasele sajale meetrile. „Tunne on hea,“ sõnas kümmekond minutit pärast pingutust põrandal lamanud firmasportlane vaevaliselt. „Üritasin medalile saada ja tuli oodatust paremini välja. Kuld!“ rõõmustas ta.
„Tõmbasin ergomeetrit viimati aasta tagasi samal võistlusel ja järgmisel aastal olen kohal. Absoluutselt kindel!“
Eve Härm (Tallinna Lennujaama Spordiklubi) ja Kerti Kesküla (AS Norma) jäid naiste arvestuses jagama teist ja kolmandat kohta. Firmasportlased läbisid sõudeergomeetril 1000 m ajaga 3:45.3. Lennujaama tiimi liige Eveaeg oli eelmise aastaga võrreldes viis sekundit kehvem. „Ma tõesti ei tea, miks ma ikka ja jälle siia tagasi tulen. See on üks raskemaid alasid üldse, suvel toimuv 100 m teatejooks on sama raske,“ tõi ta võrdluse.
Kerti Kesküla tuli kohale eesmärgiga Norma tiimile punkte tuua. „Raske oli, võrreldes eelmise aastaga ikka palju raskem, aeg tuli ka kehvem. Samas sain iseennast ületada ja täitsin püstitatud eesmärgi,“ rõõmustas ta.
Ujumisvõistlusel neljanda koha auga välja teeninud Raul Torga (Tallinki Spordiklubi) saavutas ajaga 3:13,0 meeste arvestuses kolmanda koha. „Ma olen umbes kuus aastat tagasi ühel taolisel võistlusel osalenud, aga poleks arvanud, et 1000 m tõmbamine poolest kilomeetrist nii palju raskem on. Lamasin pärast võistlust umbes kümme minutit põrandal, siis üritasin juua, ei tulnud välja, läksin istuma,“ muljetas Torga.
„Teadsin, et ma kõige nõrgem pole, aega ei osanud küll ennustada. Kui ma hetkel peaksin otsustama, kas järgmisel aastal tagasi tulla, siis ütlen kindla ei. Samas umbes poole aasta pärast võib see vastus muutuda. Järgmiseks korraks peaks tegelikult vaatama, kuidas täpselt seda raskust sättida, selles osas pole mul õrna aimugi.“
Margus Maidla (Rahandusministeerium) sai 1000 m ajaks 3:24,9 ja tuli M40 arvestuses üheksandaks. „Lugesin enne töölt liikuma hakkamist, et istuv töö on väga kahjulik. Tulin spordisaali ja pandi jälle istuma. See sport ei kõlba kuhugi, istud ja sikutad mingit kangi. Iga aastaga lähevad tulemused ka kehvemaks. Kaotad kaalu, siis ei jõua enam üldse tõmmata. Siin on ju massi vaja, aga mul seda ei ole,“ ütles legendaarne firmasportlane muigega suunurgas.
Jalgpalli oma meelisalaks pidav Sander Avingo (Danske Bank) tuli võistlusele kolleegi asemel. „Olin suvel vigastatud ja plaanisin seekord üldse kõrvale jääda. Juhtus nii, et kolleeg haigestus ja otsustasin ühe ala siiski kaasa teha. Käisin kolmapäeval korraks jõusaalis sõudeergomeetrit proovimas, mõtlesin et 3:20,0 võiks olla reaalne, tuli 3:22,7. Tundub, et aasta pärast kohtume, sest saadud tulemus on vaja üle teha,“ ütles 9. kohale platseerunud Avingo.
Ajaga 3:35,4 meeste arvestuses 20. kohale tulnud Erkki Liiv (Orkla Eesti AS) tahtis testida, kas võistlus on sama õudne ja vorm eelmise aastaga võrreldes halvem. „Tuleb tunnistada, et vorm on ikka kõvasti halvem. Poen põlvevigastuse taha, pole korralikult trenni teinud. Samas ülakeha saaks ikka tugevam olla. Päris õudne võistlus on see sõudmine, aga eks aasta pärast ole näha, kas tuleb tänasega võrreldes 15 sekundit kehvem aeg või mitte,“ sõnas Liiv hingeldades.
Nädala alguses lamades surumise võistlusega spartakiaadi alustanud Triin Preem (SEB) sai Golden Club jõusaali sõudeergomeetrit katsetades kaasvõistlejatelt hüva nõu. „Mind juhendasid professionaalsed crossfitterid, kes andsid tehnika osas väga häid nippe. Neid kõiki ma täna rakendasin,“ ütles ajaga 4:13,9 naiste seas 18. kohale tulnud firmasportlane.
Rattasporti harrastav Kairi Hints (SEB) pigistas endast võistlusel kõik välja, isegi hääl jäi spordisaali. Naine tõdes, et katsumus oli küll raske, aga kuna sobilike alade valik on sügisel pigem väike, siis otsustas ta end sõudeergomeetril siiski proovile panna. 1000 m alistus ajaga 4:15,6 ja tõi talle 20. koha.
Kolleeg Egle Masing (SEB) teatas, et teeb Firmaspordi sarjas kaasa täiesti esimest korda ning debüütalaks juhtus just see võistlus. 1000 m läbimiseks kulus tal 4:04,0 ning see andis tulemuseks 12. koha. Igapäevaselt tegeleb Masing metsajooksuga, mängib vahel tennist ning käib regulaarselt jõusaalis.
Janar Adler (Orkla AS) oli pärast 3:28,9 pingutust täiesti läbi. „Ma ei oodanud siit nii rasket võistlust, lamasin põrandal vähemalt 20 minutit. Olen varem ka ergomeetrit tõmmanud, aga eelmine kogemus oli pigem rahulik. Siin pole rahulikust juttugi. Alustasin vist liiga kiirelt ja lõpetasin väga aeglaselt. Sain õppetunni, õppisin ja võib-olla tulen järgmisel aastal tagasi,“ ütles 17. kohale tulnud Adler.
Väärika punkti pani võistluspäevale Jaanus Kaik (SEB), kes on firmaspordi sarjas juba tuntud tegija. „Enam ei mäletagi, miks ma kõige esimest korda ennast proovile panna otsustasin, nüüd on sellest juba harjumus kujunenud. Sõudeergomeetrite võistluse valisin seetõttu, et tegemist on ühega vähestest mulle sobinud aladest. Teisi asju oskan veel kehvemini,“ ütles Kaik huumoriga.
Võistluse ajal oli firmasportlane muuhulgas ametis sobiva raskusastme valimisega. „Muutsin seda päris mitu korda, alguses raskemaks ja siis jälle kergemaks. Suusaergomeetriga on kiiruse ja jõu vahekorra sättimine veidi teistmoodi, võib-olla oleksin pidanud seda ka enne testima. Olen varem sama distantsi umbes kolme ja poole minutiga läbinud, mõtlesin et tuleb hullem, aga sain alla selle. Minu jaoks on see enam-vähem okey,“ ütles ajaga 3:27,1 M40 klassis 10. koha saavutanud spordisõber.
Ettevõtete arvestuses skooris sõudmises kõrgeimad punktid Swedbank, teiseks tuli Orkla Eesti AS, kolmandaks Tallinna Lennujaama Spordiklubi, neljandaks Elisa Spordiklubi ja viiendaks Tallinki Spordiklubi.
Pärast kuuendat ala on ettevõtete üldarvestuses liidriks endiselt Swedbank (314,4 punkti), kannul Orkla Eesti AS (289,2 punkti). Võit pokkeris ja pingutused sõudeergomeetrite mõõduvõtul on SEB (260,4 punkti) viinud kolmandale kohale. Neljandal positsioonil oleva Tallinki Spordiklubi kaotus pangatöötajatele on 24 punkti. Esikümnesse mahuvad veel Danske Bank, Tallinna Lennujaama Spordiklubi, Elisa Spordiklubi, AS Norma, Credit24 ja Eesti Laevajuhtide Liit.
Firmaspordi Sügisspartakiaad 2018 viimasel päeval võetakse mõõtu kardisõidus ja mini-reketlonis. Spordinädal saab piduliku lõppakordi restoranis Nero, kust liigutakse üheskoos ööklubisse Teater, et ka mitteametlikul tantsulõvide võistlusel parimad välja selgitada.
Eilse sõudeergomeetri võistluse tulemused leiad SIIT
Galerii võistluse kohta leiad SIIT