Spordiharrastus Eesti Ettevõtetes on elujõuline

11. november 08

Spordiharrastus Eesti Ettevõtetes on kindlasti elujõuline. Sellise tõdemuse võib teha pärast möödunud nädalal toimunud sama nimega Laulasmaal toimunud seminari. 40 osaleja ees rääksid kahe suure ja kenasti toimiva spordiklubi juhatajad – Heiti Mering Eesti Raudteest ja Indrek Raig Eesti Posti Spordiklubist.

Nende jutust jäi peamiselt kõlama, et kuigi riigi poolne maksupoliitika töötajate spordiharrastust just ei premeeri on ettevõtlikel sportlikel ettevõtetel siiski omad võimalused töötajate sporti kõigest hoolimata toetada ja spordiharrastust ja seega head vormi ja teotahet edendada.

 

Töötajate hea sportlik vorm on eelduseks ka heale tervisele ja töötulemustele. Vastupidiselt üldlevinud arusaamale, et firma sees spordipisiku levitamine on kohutavalt kallis, kinnitas Eesti Posti Spordiklubi aastaga üles töötanud Indrek Raig, et  aasta hästi organiseeritud ja kontrollitud sporditegevust, mille sees nii treening- kui võistlemisvõimaluste pakkumine, ei tule ettevõttele sugugi kallim kui ühtede korralike suvepäevade korraldamine. Võtmesõnaks siinjuures on aga kindlasti see, et tegevus käiks kõva kontrolli all ja makstakse täpselt selle eest, mida saadakse. Tühjade saali- ja ujulaaegade ning töötajate sõprade-tuttavate sportimise kinnimaksmine tuleb välistada, arvas Indrek Raig ning jagas ka soovitusi, kuidas Eesti Posti Spordiklubis seda kontrolli viimase aasta jooksul rakendatud on.

Seminari avasõnavõtus mängis Tallinna Ülikooli dotsent Kaarel Zilmer töötajate sportimisharjumuste toetamist iseloomustades sõnadega raiskamine, metseenlus või investeering. Resümeerides hindas ta, et kindlasti jääb neist kolmest sõelale vaid viimane. Investeering on kindlasti pikaajaline ja selle otsest tasuvust lühikeses ajaperspektiivis on raske hinnata, kuid pikemalt vaadates on tõeliselt terved ja elujõulised vaid kollektiivid, kus panustatakse ühiselt ka taastumisele töökoormusest, arvas Kaarel Zilmer.

 IMG maksukonsultant ja naisekandmise eksmaailmameister Madis Uusorg avas seminaril pisut erisoodustusmaksu tagamaid ja tutvustas Maksu-ja Tolliameti vaatenurka selle maksu korjamisele, tuues ka üksikuid näiteid, mil ettevõtted on sellisel tegevusel “näppu lõiganud”. Eesti maksuseadused on praegu küllaltki lihtsad ja jäigad, kuid ka seal on oma võimalused, kuidas spordikuludelt legaalselt makse optimeerida ja mainitud kulutused teha maksuvabalt või vähem maksu makstes, rääkis Uusorg. Kuna mitmetes lähiriikides on aga spordikulud, vähemalt teatud ulatuses, ettevõtetele maksuvabad, siis loodetavasti jõuab see aeg millalgi ka Eestisse.

Tartu Maratoni projektijuht Kunnar Karu rääkis osalejatele spordiürtuste korraldamisest. Mitmeski mõttes ei erine spordiürituste korraldamine oma ettevõttes eriti palju teiste projektide juhtimisest. Kui spordiüritus või suvepäevad tulemas on, tuleb aga ka nendega tegeleda ja kaasata kulude kokkuhoidmiseks ja originaalse lõpptulemuse saamiseks võimalikult palju oma töökollektiivist, selmet mõni stampüritus võimalikult kalli raha eest sisse osta, võiks Kunnar Karu jutu lühidalt kokku võtta. Kindlasti on ka ise võimalik hea ja sugugi mitte kallis asi ära teha!

Heiti Mering tutvustas Eesti Raudtee Spordiklubi ajalugu ja tõi palju kasulikke näpunäiteid alles spordiklubi rajamist alustavatele ettevõtetele. Gerd Kanteri füsioterapeut Indrek Tustit rääkis aga ilmekalt, milliste terviseriskidega oma lihaste ja liigeste jaoks me igapäevaselt staatilistes asendites töötades kokku puutume ning samuti sellest, kuidas neid lihtsalt vältida. Hele Leek-Ambur Tervise Arengu Instituudist tutvustas väga huvitavalt Tervist Edendavate Töökohtade programmi, millega loodetavasti nii mõnigi osalenud ettevõte kaalub tulevikus liituda. 

Lisaks oli kavad praktilised tunnid. Esimesel päeval tutvustas Margit Lipstuhl huvilistele vesiaeroobikat ja huvilisi oli piisavalt. Isegi suured ja tugevad mehed ronisid rõõmuga basseini. Teisel päeval sai valida kas teha kaasa jooksutreening Indrek Tustitiga või Gymstick treening Marit Kulliga Jooksupartnerist.

Seminari materjalidega saavad huvilised tutvuda Eesti Firmaspordi Liidu kodulehel.

icon Laulasmaa 2008 sügis