Porised elamused tellisepealinnas Aseris

16. oktoober 12

Kui Matsalus sai veel kohati lühikeste varrukatega ringi jalutada, siis oktoobrikuu Elamusretk algas Tallinnast startinud korraldajate jaoks auto aknaklaasi jääst puhtaks kraapimisega. Lõpuks stardiks valmis, võtsime sihi Ida-Virumaal asuva tellisepealinna Aseri suunas. Nagu Elamusretkedel ikka, oli ka seekord ilm päikeseline ja mõnus. Kuna õige retkejuht jalavigastuse tõttu retkel osaleda ei saanud, tegime mõned vangerdused ja retke hakkas juhtima tavapäraselt arstitädi rolli kandev Pii. 

Kogunesime Tallinn-Narva mnt ääres asuva Jäägri grilli juures, kus alustuseks tegid Modern Walkingu käimisklubi särtsakad esileedid rahvale väikese soojendusvõimlemise. Soojaks said nii käe-, jala- kui ka naeruks vajalikud lihased. Seejärel algas retk pihta ning esmalt võetigi suund Aseri poole.  Tegemist on veidi kõhedust tekitava alevikuga, kus elab väidetavalt 1552 elanikku. Igatahes pühapäeva hommikupoolikul väga kedagi tänavatel liikumas näha ei olnud. Samas käib külalisi Aseris üsna sageli, sest seal asub kuulus tellisetehas, kuhu korraldatakse tihti ekskursioone väga erinevatele seltskondadele lasteaiarühmadest pensionäriseltsideni välja. Meie seekord tehasesse ei pääsenud, kuid alati on kõigil võimalus tagasi minna.

Retkelised käisid ära ka mere ääres muuli peal ning möödusid savikarjäärist, samuti sai ukerdada kivisel rannaribal ning teha jõu- ja ilunumbreid porilompide (või -rööbaste) ületamiseks. Retke keskel pakkus elamusi järsust nõlvast allaviiv raudtrepp, mis kohati meenutas pigem traatidest käsipuuga redelit. Enamik seltskonnast võttis väljakutse vastu ning laskus trepist alla mõnusa metsatuka vahele. Osa aga otsustas valida ohutuma raja mööda panga ülemist serva ning peesitada veidi aega Kalvi mõisa lähistel. Mõisa juures saigi seltskond uuesti kokku ning imetleda taamal paiknevat kaunist mõisamaja. Päike säras ja kõik kohad olid kuldseid vahtralehti täis – eelnevate vihmaste päevade foonil saime tõdeda, et küllap pidimegi selleks Aserisse tulema, et kohtuda õige ja värvirikka sügisega.


Edasi jätkati teekonda finiši suunas, tee peale jäi muuhulgas ka võimsate tuulikutega Aseriaru tuulepark. Kokku sai käidud 20,5 elamusterohket kilomeetrit ning retke lõpus ootas kõiki maitsev kanasupp. Elamusi jäädvustas fotograaf Kaimo ning tema pildigaleriid saab näha
SIIT

Novembris lähme avastama Kõnnumaad ja soovitame end varakult kirja panna, sest osalejate read kipuvad täituma hämmastaval kiirusel. Ja kes tahab viimaste uudistega kursis olla, siis tasub meie Facebooki lehel silma peal hoida.