Möödunud nädalavahetusel toimus Tartu Ülikooli Spordihoones Eesti Firmaspordi Liidu juubeliaasta esimene üritus!
Tartu Ülikooli Spordihoones valitses möödunud laupäeval (11.01.2020) tõsine ja sportlik meeleolu, kuna saalis toimus 18. korda Vennad Ehituse 7-võistlus. Osalema oli tulnud ühtekokku 46 tubli mitmevõistlejat ning esindatud oli tervelt 14 ettevõtet.
Nagu ka ürituse nimi ütleb, siis kokku tuli osaleda seitsmel alal – 60m jooks, kaugushüpe, kuulitõuge, 60m tõkkejooks, kõrgushüpe, teivashüpe ning mitmevõistlejate sisemaraton – 1000m meestel ja 800m naistel.
Päev algas osalejate jaoks üsna varakult – tuli spordisaali kohale sõita, vaimselt valmistuda, läbida hommikused “enne-mitmevõistlust-pean-tegema-muidu-mul-ei-lähe-hästi” rituaalid, süüa spordisööki (näiteks putru või mõni maitsev banaan) ja siis spordiriided selga ja mitmevõistlema! Tublimad (loe mitte nii hästi valmistunud) jõudsid saali 2 tundi enne avapauku, et teha veel viimased harjutused, korrigeerida tehnikat, panna paika kaugushüppe ja kõrgushüppe samm ning proovida vahelduse mõttes tõugata raskemat kuuli, et võistluse ajal ei tunduks 7-kilone kuul liialt raske. Kes aga oli enne võistlust piisavalt vaeva näinud ning verd, higi ja pisaraid valanud, see saabus saali mandaadi ajaks, hõikas valjult üle saali enda nime ja võistkonna kuhu kuulutakse ja siis käiski juba stardipauk!
Kuna tegemist on ühepäevase mitmevõistlusega, tuleb ajakulu optimeerida ning seega olid osalejad jagatud kolme gruppi – Eliit, Mehed 2 ja Neiud. Kõik grupid läbisid alad erinevas järjekorras kuid Eliitgrupp läbis alad nii nagu kombeks ka Olümpiavõistlustel – 60m jooks, kaugushüpe, kuulitõuge, kõrgushüpe, teivashüpe, 60m tõkkejooks ja 1000m.
60m jooksus näitas parimat aega M vanuseklassis Robin Lilleorg (Lennuliiklusteeninduse AS), kelle ajaks oli 7,72. Täpselt sama tulemuse M40 klassis jooksis välja Jüri Järv (Vennad Ehitus). N vanuseklassis parima tulemuse jooksis välja Lizett Käos (Vennad Ehitus) ning N40 vanuseklassis Laidy Proosväli (Tallinna Lennujaama Spordiklubi).
Kaugushüppes oli kõige pikem hüppekaar M vanuseklassis Mattis Tornil (Tallinna Lennujaama Spordiklubi), kes ületas ainsana 6-meetri piiri. Tulemuseks temal 6.07! Neidudel näitas kaugushüppes parimat tulemust Cathy Saem (Orkla Eesti AS), kes hüppas välja tulemuse 4.66.
Kuulitõukes olid erinevatel vanuseklassidel erinevad kuulide raskused, mistõttu ka kuulikaared erinesid suuresti. Kes aga tahtis pisut kergemalt läbi ajada, see sai soovi korral valida kergema kuuli, mispeale korraldajad rahumeeli tema tulemustest 150 punkti maha lahutasid. Eks igaüks teeb enda otsused ise – on need siis õiged või valed. Lõppude lõpuks oli meeste parimaks kuulitõuke tulemuseks 12.01, mille tõukas välja Priit Koort (Kurkiaura OY). Siinkohal peab ära mainima, et tema kergemat kuuli ei kasutanud. Tugev poiss see Priit! Neidudel oli pikim kuulikaar 9.40 ja see kuulus Laidy Proosvälile (Tallinna Lennujaama Spordiklubi). Kokkuvõttes olid naised stabiilsemad kui mehed, kuna naistel oli pikima ja lühima kuulikaare vahe 3,12m ja meestel 5,56m. Järeldame, et naised on tugevamad kui mehed.
Kõrgushüppes tuli taaskord ette anomaalia, mida spordivõistlustel juhtub harva – kaks täpselt sama tulemust! Nimelt kõige kõrgemale hüppasid Kaspar Aleks Kala (Jaanus Kala Viievõistlus) ning Priit Koort (Kurkiaura OY) mõlemad 1 meetri ja 79 sentimeetrit. Naiste tippkõrguseks jäi 1 meeter ja 40 sentimeetrit ning selle hüppas välja Krista Leibak (Ülikooli Kohvik).
60m tõkkejooks tekitas juba eos elevust – sai samuti valida endale madalamad tõkked ning seeläbi joosta kiirem aeg. Küll aga madalamad tõkked tõid kaasa miinus 150 punkti tõkkejooksu tulemusest. Härrastest sai parima aja kirja Jüri Järv (Vennad Ehitus), kes jooksis välja aja 9.18, kasutades talle ette nähtud tõkete kõrgust. Neidude parim aeg kuulus Cathy Saemile (Orkla Eesti AS), kes suutis üle tõkete spurtides näidata aega 11 koma kaksteist.
Päeva vaieldamatult kõige raskem, tehnilisem, hirmsam, valusam, õudsem ala oli teivashüpe. Algkõrguseks sai sedapuhku seatud 1 meeter ja 10 sentimeetrit – varasemalt välja lubatud terve meeter jäi kahjuks ainult lubaduseks – ilmnes, et teivashüppes ei ole võimalik kõrguseks panna ühte meetrit. Algkõrgusest ei õnnestunud seekordsel võistlusel üle saada neljal sportlasel, kelle jaoks rikkus see kahjuks ka üldises tabelis korralikud punktid, mis tihtipeale ka MM-il või OM-il paljudel sportlastel saatuslikuks saab. Parima tulemuse sai kirja Allan Aim (Vennad Ehitus), kes ületas ainsana kõrguse 4.00!
Seitsmevõistluse viimane ning sellepärast ka mitmevõistlejate poolt niivõrd palavalt armastatud ala 1000m meestel (funfact: 10-võistluse viimase alana saavad mehed 500m kauem joosta) ja 800m naistel. Tihti mitmevõistlejate maratoniks kutsutud ala meeldib vast sellepärast kõigile mitmevõistlejatele nii väga, et selle ajal saad rahulikult järele mõelda kogu möödunud võistlusele, vahest ka analüüsida mõnda huvitavat seika möödunud päevast, eriti head katset kuulitõukes ja enne kui jõuad mõte lõpetada, on jooks juba läbi. Meeste 1000m parima aja jooksis välja Allan Aim (Vennad Ehitus), kes läbis distantsi 2 minuti, 55 sekundi ja 9 sajandikuga. Alla 3 minuti jõudis joosta veel Marti Soosaar (SportID), kes sai ajaks tervelt 1 sajandiku võrra parema aja kui 3 minutit – 2.59,9. Mehe enda sõnad tulemuse kohta olid “Kindlalt alla kolme!” Naiste 800m parima tulemuse jooksis välja Triin Gede (Orkla Eesti AS), kes läbis keskmiselt ühe ringi (200m) ajaga 42,35 ja lõpptulemuseks jäi tal 2.49,4.
Võistkondlikus tulemuses saavutas parima koha Vennad Ehitus, teiseks tuli Ülikooli Kohvik ning kolmanda koha teenis välja SportID. Järgmisel aastal toimub Vennad Ehituse 7-võistlus, mis on järjekorras juba 19., 16. jaanuaril ning asukohaks Tartu Ülikooli Spordihoone!
Päev oli täis õnnestumisi, rõõmuhõiskeid ja isiklikke parimaid tulemusi. Järgmine kord kohtume kõikide tublide rahvasportlastega juba Talispartakiaadil, kus uusi ja huvitavaid alasid on kavas rohkelt!
Kõik tulemused leiate SIIT.
Ürituse pildigalerii leiate SIIT.