Kurtna pakkus positiivseid elamusi

31. oktoober 11

Kuigi Elamusretkede nimi ei ütle, millist sorti elamusi osalejatele pakutakse, tuleb tavalise osalejana tunnistada, et Kurtna Elamusretke elamused olid meeldivalt päikeselised ja positiivsed. Retke korraldajad Jaanika ja Triin olid taaskord ilmataadiga meeldivale kokkuleppele jõudnud: kaunis sügispäike ja värske õhk männimetsas kestsid kuni retke lõpuni. Esimesed vihmapiisad langesid lahkuvate elamusretkeliste autodele alles siis, kui Niinjärve Puhkekeskuse õuelt minema sõideti.

Niinjärve Puhkekeskus on üks vahva koht Kurtna järvistus, mida liigne progress viimase paarikümne aasta jooksul ülearu palju puudutanud ei ole. Erinevalt suhteliselt kaasaegsest Pannjärve keskusest, mis on Ida-Virumaa hetke moodsaim spordikompleks, elab ja hingab Niinjärve veel 1980-ndates. Lühidalt: kergelt rohtu kasvanud ujumiskoht, lagunenud paadisild selle kõrval, pruunide laudadega üle löödud väikesed kämpingumajad jne. Tegelikult on tegemist täiesti toimiva ja töökorras puhkekeskusega – seda reetis näiteks kenasti korras olev keskuse hoov ja terved ukse- ning aknaklaasid majadel, mis seismajäänud kohtadel “iseenesest” katki kipuvad minema.

Pühapäeva keskpäevaks oli seda 1980-ndate õhustikku tulnud nautima pisut alla 70 retkelise. Suuremad seltskonnad olid kohal taas Elamusretkede liiderklubist, Tartu Käimisseltsingust, kelle valge bussi Niinjärvele saabudes täitus hoov äsja Türgist tervisespordi olümpiaadilt naasnud tublide käijatega. Esmakordselt oli suure seltskonnaga -koguni 21 inimest – startis Nordea Spordiklubi.

Üks Tartust saabuma pidanud auto oli Mustvee kandis “otsad andnud” ja korraldajad saatsid oma abiekipaaži teele jäänud elamusretkelisi päästma. Retke stardiga siiski oodata ei saanud ja kui kellad näitasid keskpäeva, astus retkejuht Kunnar Karu osalejate ette. Kunnar rääkis pisut eesootavast matkast. Paljud said juba eos pettumuse osaliseks, et sel korral on rada planeeritud selliselt, et jalad ei saa läbimärjaks ega mustaks. Mõned olid kindlasti ka rõõmsad selle üle. Igal juhul asus pikk rivi käijaid rõõmsalt 18 km teekonnale Kurtna järvede vahel. Sel korral, kuna retkejuhte oli vaid üks, valiti üpris aeglane tempo, nii et maha ei jäänud keegi.

Männimetsa värskes õhus kõlasid vaid kõndijate vaiksed sammud, fotograaf Kaimo fotokaklõpsatused ning rõõmus jutuvada ja naer, mis katkeda ei tahtnud. Tempo oli tõesti meeldivalt rahulik. Esimeses joogipunktis Pannjärve karjääri juures liitusid retkelistega ka katkiläinud auto pealt saabunud. Pakuti morssi, teed ja kommi ning seejärel suunduti ringile ümber Pannjärve liivakarjääri. Karjääri territooriumi lubati meil erandkorras ka läbida ning valvet pidanud vene rahvusest meesterahvas soovis vaid, et hunt meid ei hammustaks ja naeris enda nalja peale rõõmsalt ja saatis pilguga pikka rivi käijaid.

Liiv, vana raudteetamm, männimets, kaunid järved – nii kulges meie retkeliste tee tagasi Niinjärve suunas. Puhkekeskus juba paistis üle järve ning väljas hämardus õrnalt. Enne kohalejõudmist ootas meid aga veel viimane katsumus. Üle oja läinud sild oli kaotanud oma funktsionaalsuse ja järel olid vaid tükk betooni keset oja ning mädanenud püstpalgid. Oja ületamiseks kuiva jalaga tuli sooritada ligi 2 m hüpe kaldalt betoonijäänustele ja sealt mööda maha langenud kaskesid teisele kaldale. Väikese abiga said ka kõik sellega hakkama ja vette ei kukkunud keegi.

Niinjärvel ootas meid juba tuline kanasupp koos leiva ja hapukoorega. Väga maitsev oli. Sellal kui enamik käijatest veel värskeid muljeid vahetasid, otsustas aga tubli spordimees Kaupo Raag, et vesi Niinjärves pole piisavalt külm, et mitte ujuma minna. Tehtud-mõeldud, võiks selle hullu soorituse kohta öelda. Vees käis ta ära ja tundus, et kui kuivad riided seljas,  sai mees kätega hoogsalt vehkides ja paigal hüpeldes ka uuesti naha soojaks enne kojuminekut. Loodetavasti pole ta täna haige.

Järgmisel korral vallutavad Elamusretked juba novembrikuist Tartumaad. Usun, et ka seal on küllaga vaatamisväärset kõigile. Tõestame loodetavasti, et november ei ole kuu, kus peaks niisama kodus passima ja ka looduses toimub küllaga vaatamisväärset. Registreeruda saab Järvselja Elamusretkele juba täna, kirjutades elamusretked@firmasport.ee!