Kaunis loodus ja karm prügistamine Paldiski elamusretkel

17. aprill 14

Paldiski – on üks kauneid ning avastamata Eestimaa paiku!ER_2014_Paldiski elamusretk Paldiskit teavad enamus eestlasi pigem militaarse linna kui looduskauni paigana. Paldiski linna ja selle ümbruses liikudes jääb paratamatult hoopis teine mulje – sõjaväehooneid on raske leida ning kaunile loodusele silm peale panna on märksa lihtsam ettevõtmine.

Seekordse Elamusretke läbis täpselt 100 osalejat, kellest 31 võtsid ette 10 km teekonna ning ülejäänud 2-e grupina 24,5 km pikkuse elamusterohke raja.

5D__5559Retk algas Paldiski linnast ning esmalt suunduti Peetri kindluse varemeid ning Paldiski põhjasadamat uudistama. 1718. aastal asuti kindlust rajama Peeter I juhtimisel ning praegueks on kindlus säilinud pigem Muula mägedena ning nende vahel paistvate paekivi seinte näol kui tõsise merekindlusena.5D__5606

Retk jätkus Uuga pankranniku peal, mitte all nagu sai planeeritud. Kahjuks oli seekord veetase nii kõrge, et kuiva jalaga pankranniku alla ei pääse. Samas ongi põhjust, et veel kord Paldiskisse tulla 🙂 Pankranniku kohal kulgeb mõnus matkarada ning seda mööda majaka suunas liikuda oli lausa lust. Merelt puhub küll külma tuult – aga seda jagus vaid paarikümneks minutiks, siis sai tuule käest ära. Imekombel andis ka vihm järgi ning retkeliste näod muutusid aina rõõmsamaks.

5D__5614Paldiski pankranniku kohal kõndides hakkas õige pea paistma Paldiski ilmselt kõige suurem vaatamisväärsus – Paldiski tuletorn. Sammud hakkasid pikenema – tuletorni juures ootas kõiki retkelisi esimene peatus ning lisaks sellele on seal ka panga osa kõige võimsam ning loomulikult vaated punasele majakale olid need, mis kõigile täiendavat energiat andsid ning sammu pikendasid.AS20140413PALDISKI_068

Edasi oli aeg siirduda Paldiski tuuleenergia väljadele võimsaid tuulegeneraatoreid uudistama. Tuulegeneraatorid kaugelt vaadates ei olegi nii suured, aga kui seal 100 meetriste tiibade all seista, siis meenutavad need pigem pilvelõhkujaid. Tuulepark vaadatud, energiahinna üle arutletud – liiguvad 24 km raja läbijad edasi juba Leetse paekalda suunas ning 10 km osalejad võtavad suuna tagasi Paldiskisse.

AS20140413PALDISKI_091Leetse paekallas jaguneb õigepea kaheks – ülemiseks ning alumiseks paekaldaks. Alumisel paekaldal, Lahepere lahe ääres on kivine liivarand ning kaunid männimetsad mida mööda retkelised ka liikusid. Tehti peatus RMK puhkealal ning seejärel seati sammud juba pisut kaugemale sisemaale, Leetse mõisa poole.

AS20140413PALDISKI_136Leetse mõisa külastuse järel tekib paratamatult tunne, et see võiks olla üks kaunis taastatud mõisakoht ürgses looduses ning kauni vaatega merele. Aga see kõik vajab veel hulga tööd ja vaeva, et see mõisakoht korda teha. Mõisa juurest liikusid retkelised taaskord edasi randa ning suund võeti taaskord Leetse peakaldale, et vaadata ära paekalda kõige võimsam osa. Jõudes taaskord mere äärde avanes retkelistele vaade Leetse pankranniku lõpuosale, mis on ka kõige võimsam osa sellest pangast.AS20140413PALDISKI_154

Paldiski retke järgselt sooviksid Elamusretkelised teha ka kohalikeke üleskutse karmi prügistamise lõpetamiseks – liiga palju ja liiga sageli vedeleb metsa all siinses piirkonnas prügi. Kahju, et inimesed nii hooletud on ning kauni looduse ära prügistavad!

5D__5667Veidi peale nelja tundi jõutigi tagasi Paldiskisse ning kohaliku elu vaatamisväärsused suutsid retkelisi veel positiivselt üllatada! Paldiski Elamusretk saigi läbi – kuigi tundub, et osalejad soovinuks veel mõned tunnikesed Paldiskis kohaliku eluoluga tutvuda!

 

Fotograaf Kaimo Puniste pilte näeb SIIT

Fotograaf Ardo Säks pilte näeb SIIT

Fotograaf Tarmo Haud pilte näeb SIIT

Järgmine elamusretk toimub 25. mail Mulgimaal! Vaata täpsemat juhendit SIIT!

Aeg on asuda valmistuma selle suve emotsioonide rohkemaks maratoniks – täpsemalt saad lugeda 4. Noarootsi Maratoni kohta SIIT!