JAMA LÕPETADA!

26. jaanuar 07

Legendaarne suusamees Matti pani kirja, mida arvab Eesti Spordiseltsi Kalev viimase aja tegemistest! Lugu ilmub küll meie huumorirubriigis, kuid ometi on selles palju tõtt. Legendaarne suusamees teab, mida räägib! Juba poisikesest peale olen ma muu spordi kõrval armastanud ikka malet taguda. Võistluste ajal Venemaa avarustes lõime tihtilugu Volliga mängulaua lahti ja hakkasime nuppe tõstma.  Mina ikka enamasti võitsin. Lemmikmaletaja oli meil toona Paul Keres. Kuidas teisiti?!

Sel aasta plaanisin üle pika aja jälle minna Kerese memoriaalile nuppe tõstma. Treenitus oli hea. Volliga pidasime isegi maha väikese jõuluturnee hapsukapsa ja õlle kõrvale. Seis jäi 5,5:4,5 minu kasuks. Volli ajas süü kapsagaaside kaela, mis ei olevat lasknud tal keskenduda. Seda rääkigu kodus oma naisele!

Jaanuari esimesel nädalavahetusel olime mõlemad kohal ka Kalevi Kesknõukogu maja juures Pärnu mnt. 41, et Kerese mälestuseks mõned partiid teha. Minul oli Spasskilt kingituseks saadud malelaud kaenlas ja Vollil vanatädi kuldhammas taskus, mis on tema õnnetalisman. Vanatädi oli tal olnud üks õnneliku käega naisterahvas, kes võitis kord spordilotoga Zaz-968 ja sai ka esimesena oma asutusest sektsioonikapi ostuloa. Rahu talle seal, kus ta ka poleks!

Suur oli meie üllatus aga, kui Kalevi Kesknõukogus ootas meid ukse peal silt – VÕISTLUS JÄÄB ÄRA. TULGE JÄRGMISEL AASTAL (VÕIB-OLLA). No kurrrat küll! Tahtsin koguni kalli malelaua vasta maad virutada suurest vihast. Nii hea oli mänguvorm.

Astusin kohe hr. Ojaveeri juurde, kes oma ukse kõrval seisva uhke halli sõiduauto ust proovis võtmega avada, aga millegipärast ei saanud. Poiskesed olid vist nätsu ukselukku toppinud või midagi.

“No mida kuradit,” alustas Volli. “Ise olete oma poiss. Venemaal suusaspartakiaadil olite ikka esindajana eesti meeste eest väljas. Enamasti. No hea küll, tookord, kui me ukraina poiste hommikuse pealevõtu kurgivee sisse surnud merisea pistsime, välja arvata. Nüüd siuke pommuudis! Miks see võistlus siis ära jääb?”

“No siin Anand helistas eile hommikul, et ei saa ikka tulla. Kasparovil on vanaema sünniaastapäev,” alustas Ojaveer kogelemisi. “Rahakest ka nigu polnud õieti, et turniiri teha. Keegi kurat ei andnud. Sepa poisile ütlesin, et kutsugu kasvõi see Ehlfest või asi siia, aga toda ka kätte ei saanud noh. Izvenite poisid! Järgmine aasta teeme siukse malepeo, et ohoh-hoo! Panen Kesknõukogu maja selle peale panti!”

No mis sa kurivaim hädaga ikka muud teed ühe pooliku. Nii otsustasimegi Volliga teha. Tagusime veel 7 partiid malet kah peale. Volli võitis 4:3, aga ma olen kindel, et ta tegi viimases mängus sohki. Kui ma tualetist tagasi tulin, oli ta  ühe minu oda nihutanud teise ruudu peale. No tõestada ka ei saanud, teise oda olin juba varem ära vahetanud. Tean kindlasti, et see oli valge ruudu oma. No Volli muidugi süüd omaks ei võtud.

Hiljuti kuulsin kuskilt, et kalevlasi kutsustakse firmaspordi talimängudele 9.-11. märtsil. Mis järjekordne hülgelora see veel on! Talimängude  korraldustoimkonnas olen ma ise ka juba mitu aastat nõu ja jõuga tegev. Muidu puhkaks jalga, aga kus sa saad! Korraldajad ei anna asu. Ikka tule ja seleta rahvale. Näita kuidas õige suusasamm käib. No ei oska nad ju tänapäeval õieti seda korrektset klassikalist sammu. No hea küll, sellest räägin teine kord.

Igal juhul, mängud toimuvad loomulikult 2.-4 .märtsini. Kalevi Kesknõukogu ülemused – palun ärge hämage kogu aeg! Muidu tuleb mitteteadlik inimene kohale ja peab siis kurvalt koju sammuma nagu meie Volliga Kerese memoriaalilt, kui teil jälle silt väljas – TALIMÄNGUD   TOIMUSID JUBA ÄRA! Lõpetage see jama kohemaid!

Suusa-Matti
legendaarne spordimees