Elamusterohke Hiiumaa!

24. mai 11

Möödunud nädalavahetusel andsid jalgadele valu ja meeltele puhkust 25 elamusretkelist, matkates Hiiumaal Kõpu tuletorni juurest Tahkuna tuletornini! Kahe päeva jooksul sai läbitud ligikaudu 55 kilomeetrit!

Laupäeva lõuna ajal kogunesime Heltermaa sadamas, kus rõõmus Firmaspordi tiim juba praamilt saabujaid ootas. Asjad said kiirelt auto järelkärusse pakitud ning bussisõit Kõpu tuletorni poole võis alata. Stardipunkti jõudes oli retkelistel võimalus veel majakat uudistamas käia ja käimisretkeks viimased ettevalmistused teha.

Alguses liikus seltskond läbi metsatuka ning üsna pea jõuti välja mere äärde, mida mööda kulgeski suurem osa esimese päeva rajast. Sellest hoolimata oli teekond vaheldusrikas: sai jalutada mööda ilusat liiva, turnida mätastel, teha varvastele mudavanni ning ojast üle hüppamisega koguni kooliaegse kehalise kasvatuse tunni kaugushüppamist meenutada. Poole tee peal õnnestus retkelistel tunda saada ka Hiiumaa kohalikku külalislahkust – sedapuhku mõnusa teelaua ja küpsetatud rabarberikoogi näol.

Kui enamus keskendus teekonna ajal kõndimisele, siis seltskonna kõige noorem liige Lauri tegeles rannast varanduse kokkukorjamisega ning loomulikult oli selleks puhuks kasulik kaasas vedada ka üht korralikku liivalt leitud kasti, mille sisse põnevad leiud paigutada. Südikust ja jõudu jätkus noormehel nii mõnegi kilomeetri jagu, kuni lõpuks siiski kast maha jäeti ning ainult paremad leiud kaasa võeti.

Päike oli juba õhtusse vajumas, kui kogu seltskond väsinud, ent õnnelikuna esimese päeva sihtpuntki – Ninaotsa RMK telkimisalale – jõudis. Kõigepealt pandi püsti telgid ja seejärel ootas kõiki juba mõnus õhtusöök ning lõkkeõhtu parimate vestluste, anekdootide ja hea seltskonna keskel. Kuna päev oli olnud väsitav, saabus ka öörahu üsna varakult – vaid mõned üksikud unustasid end poole ööni lõkke ümber jutustama.

 

 

 

Hommik algas korraldajate neiude jaoks varakult, et valmis teha võileivad, puder ning kohv. Ka retkelised ei saanud kaua põõnata, sest uus käimispäev juba ootas ja pärast korralikku hommikusööki pakiti kiirelt asjad kokku ning seati end taaskord minekuvalmis. Kell pool 10 kõlas mõtteline stardipauk ja teekond Tahkuna tuletorni poole võis uuesti alata.

Esmalt tuli kõndida mööda asfalti, mis oli nii mõnelegi parajaks katsumuseks – eks eelmise päeva 30 käidud kilomeetrit andsid ka omajagu tunda. Seejärel võtsime suuna uuesti ranna poole, liikudes nii kruusa- kui ka metsateid mööda, kuni sillerdav sinine meri meid jälle tervitas. Rannas ootas seltskonda ees tõeline katsumuste rada: mätaste vahel sai teha väikese soojenduse kohe järgnevale jõu- ja ilunumbrite seeriale. Kuna ees ootas kõrkjate väli, siis otsustasime minna mööda metsaäärt, et jalad väga märjaks ei saaks. Tulemuseks oli aga parajalt hea kogus elamusi ja kuiva jalaga ei õnnestunud küll praktiliselt kellelgi läbi tulla. Kõigepealt tuli läbi murda võsast, seejärel teha jõupingutusi palgi tõstmisel, et ületada esimene loendamatust hulgast järgnevatest ojadest ja lõpuks ei pääsenud me ka kõrkjate sees võimlemisest. Kui ükskord liivase pinna peale jõudsime, sai jälle kergendatult hingata. Samas leidsid nii mõnedki, et väike seiklus kuluski just marjaks ära – sai ennast korralikult välja lülitada ja mõtteid puhastada.

Retke viimane ots kulges mööda imekaunist liivaranda kuni lõpuks jõutigi välja kauaoodatud lõpp-punkti: Tahkuna tuletorni juurde! Seal ootas kõiki soe kõhutäis ja suur rahulolu iseendaga. Seejärel tuli taaskord bussi peale istuda, kuid enne sadamasse sõitmist põikasime läbi ka Lõimastust. Seal saime oma päikesest põlenud nägusid jahutada maa-alustes käikudes ja uudistada põnevaid sõjaväe kaitserajatisi.

 

 

Bussis tagasiteel jagati kätte diplomid väga tubli retkel osalemise eest ning soovijad said ka oma templiraamatusse lisa tuletornide retke templi näol. Elamuspunkte kogunes seekord tõeliselt auväärne hulk: lausa 55! Selle tulemusena ületas Tartu käimiseltsingu grupp juba 1000 Elamuspunkti künnise! Tublid!

Kogu seda seiklust suutis kahe päeva jooksul jäädvustada meie suurepärane fotograaf Kaimo. Tervet Hiiumaa retke galeriid saab näha SIIT.

Tuletornide retk on nüüd seljataga, kuid uued elamused ootavad meid peagi Piusa elamusretkel (vaata juhendit SIIT) ning kindlasi tasub juba trenni teha kesksuviseks kepikõnnimaratoniks Noarootsi poolsaarel, mille kohta leiate infot SIIT.

Elamusterohkete kohtumisteni!